poniedziałek, 14 listopada 2011

Z wizytą w University of California, Berkeley

70 laureatów Nagrody Nobla, 7 laureatów Medalu Fieldsa, 15 laureatów Nagrody Turinga, 20 Oscarów, 6 pierwiastków w tablicy Mendelejewa, nagrody Pulitzera i Emmy... To osiągnięcia, którymi mogą zaimponować absolwenci i pracownicy położonego po drugiej stronie zatoki University of California Berkeley! Korzystając z zaproszenia doktorantki Natalie zaprzyjaźnionej z Marcinem - jednym z uczestników projektu Top 500 Innovators wybraliśmy się małą grupą na zwiedzanie tego niezwykłego miejsca. Uniwersytet w Berkeley pod wieloma względami różni się od Stanford, dlatego niedzielna wyprawa poszerzyła nasze horyzonty i wyobrażenie o studiowaniu na kalifornijskich uczelniach.


Spacerując wśród wzgórz, na których wznosi się kampus podziwialiśmy niesamowity spokój, studentów czytających lub grających na gitarach, odpoczywających na trawie lub pracujących w bibliotekach i kafeterii. Myliłby się jednak ten, który uzna UCB za spokojne miejsce... Uniwersytet słynie bowiem z wolnomyślicielskich ruchów, protestów i akcji społecznych. To tu w roku 1964 wybuchły demonstracje ruchu na rzecz wolności słowa (Free Speech Movement), które następnie rozszerzyły się na uniwersytety w całym kraju. To tu rozpoczęły się protesty wobec wojny w Wietnamie. Wydarzenia te upamiętnione są w różnych miejscach uczelni, a liczne ogłoszenia o organizowanych akcjach i protestach dają jasno do zrozumienia, że buntowniczy duch Berkeley nadal żyje. Z drugiej jednak strony UCB wysyła najwięcej w Stanach studentów do Korpusu Pokoju. Ludzie na kampusie noszą kolorowe, oryginalne stroje i fryzury, a pan z długą siwą brodą biegnący przez trawnik został podsumowany przez Natalie stwierdzeniem: "Well, typical Berkeley".


University of California, Berkeley ukończyli m.in.: Steve Woźniak - współzałożyciel Apple, Gordon Moore - współzałożyciel Intela, Eric E. Schmidt - Executive Chairman Google, Gregory Peck, Irving Stone i wielu, wielu innych absolwentów sławnych na całym świecie w najróżniejszych dziedzinach - począwszy od polityki, przez niemal wszystkie gałęzie nauki, a na rozrywce i sztuce skończywszy.

Osoby powiązane z informatyką na pewno kojarzą, że to właśnie w Berkeley powstał stworzony przez Kena Thompsona system operacyjny Unix, rodzina wolnych systemów BSD czyli Berkeley Software Distribution (które m.in. dały początek systemowi Darwin OS, na którym oparty jest Apple OS X), pierwszy na świecie edytor tekstowy typu WYSIWYG, który dał początek programowi Microsoft Word, edytor vi, program graficzny GIMP czy Sendmail, który obsługuje 70% e-maili na świecie! 

Berkeley urzekł nas wyjątkową atmosferą, którą być może chociaż w części możemy Wam przekazać w poniższej foto-relacji:


Weronika T. Adrian, Sławomir Gruszczyński, Eliasz Kańtoch & Daniel Prusak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz