wtorek, 8 listopada 2011

INTEL inside

Dziś udaliśmy się do siedziby głównej firmy INTEL - czyli największego na świecie producenta układów scalonych i procesorów, dzięki którym pracuje większość naszych komputerów. Mieliśmy okazję poznać z bliska historię firmy, która została założona przez Gordona E. Moore'a i Roberta N. Noyce'a w 1968 roku w Mountain View, CA. Mogliśmy zobaczyć pierwsze komputery i procesory, a także poznać proces technologiczny związany z wytwarzaniem najnowocześniejszych układów scalonych.


Nie każdy wie, że materiałem bazowym do produkcji elementów elektronicznych jest... piasek! Tak, to właśnie piasek zawiera kwarc, który w procesie technologicznym jest doprowadzany do 99,9999% czystości, a następnie formowany w duży walec (wlewek) o kształcie gigantycznego oscypka i wadze ponad 122kg:


Następnie taki monolit cięty jest na cienkie plasterki i polerowany tworząc monokrystaliczne wafle krzemowe, na których warstwa po warstwie nanoszone są tranzystory tworząc procesory. Na jednym waflu o średnicy około 300mm może znajdować się do 50 kwadrylionów tranzystorów, co odpowiada liczbie 7 milionów tranzystorów przypadających na każdego człowieka na kuli ziemskiej!

Kształt wafli krzemowych zmieniał się stopniowo na przestrzeni lat od małych wafli o średnicy 2 cali produkowanych w 1969 roku aż do wafli o średnicy 300-350mm stosowanych obecnie.


Na każdym waflu powstaje do kilkuset chipów lub procesorów, które następnie pakowane są w obudowy z wyprowadzeniami przygotowane do montażu na płytkach elektronicznych PCB.  Sama fabryka wygląda jak wnętrze statku kosmicznego, zresztą zobaczcie sami na filmie:


Na koniec zacytujemy motto, którym kierował się założyciel Intela Robert Noyce: "Don't be encumbered by history. Go off and do something wonderful."

Weronika T. Adrian, Sławomir Gruszczyński, Eliasz Kańtoch & Daniel Prusak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz