wtorek, 25 października 2011

AUTA BEZ KIEROWCY - jak bardzo odległa przyszłość?

Dziś mieliśmy przyjemność uczestniczyć w bardzo interesującym wykładzie, na temat nowoczesnych technologii wspomagających kierowanie samochodami osobowymi. Wykład prowadził Prof. Chris Gerdes, kierownik działu Center for Automotive Research at Stanford (CARS). Poruszane były między innymi kwestie systemów sterowania samochodami typu drive-by-wire, czyli układów bez mechanicznego połączenia kierownicy z kołami samochodu. Dzięki takim rozwiązaniom można zbudować system w którym układ kierowniczy w przypadku poślizgu reaguje poprawnie, niezależnie od reakcji kierowcy, lub płynnie zmienia charakterystykę przełożenia w zależności od prędkości i stylu jazdy, podnosząc komfort. Choć takie systemy są możliwe do zbudowania i są stosowane np. w samolotach, to nadal w przypadku pojazdów kołowych pozostaje otwarta kwestia wysokich kosztów, w szczególności związanych ze stosowaniem dużej ilości sensorów i dublowania linii sterujących dla zachowania niezawodności.


Kolejną ciekawostką był pokaz efektów prac badawczych nad samochodem, który może jeździć sam, bez kierowcy. Pierwszy samochód został zbudowany przez grupę studentów pod kierownictwem prof. Gerdes'a we współpracy z Nissanem. Nosił nazwę P1 i na nim były testowane pierwsze algorytmy sterujące jazdą z poślizgiem (dryft). Zwróćcie uwagę na filmie, że w aucie siedzą studenci z laptopem i nie dotykają kierownicy. Aby wywołać poślizg koła tylne napędzane są z większą prędkością, niż jedzie samochód, co zrywa przyczepność.


Drugi film pokazywał już efekt zaawansowanych prac badawczych realizowanych na bazie seryjnego modelu AUDI TTS. Samochód wyposażony w automatyczne systemy sterowania, bez kierowcy robił poślizgi zataczające okrągłe ślady układające się w logo AUDI. W ostatniej już wersji jeździł po krętych drogach górskich śladem wyścigów samochodowych. Zobaczcie sami jak ten system działa.


W jaki sposób osiągnięto takie efekty prac badawczych? Kilka kluczowych spraw zostało mocno podkreślonych na wykładzie:
.
- jasno określony CEL
- ciągłe budowanie i ulepszanie prototypów (dotyczy systemów, auta były tylko dwa: P1 i TTS)!
- praca zespołowa
- grupa "zapalonych ludzi" nie zrażająca się trudnościami
- przyjemność pracy nad projektem
- brak wstydu i strachu przed porażką, po to się buduje prototyp, żeby się nauczyć!

Warto dodać, że wbrew pozorom budowa auta P1 nie była taka droga, a Audi TTS było pożyczone ;)

Weronika T. Adrian, Sławomir Gruszczyński, Eliasz Kańtoch & Daniel Prusak

14 komentarzy:

  1. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja raczej chyba bym nie chciał tak jeździć, tym bardziej, że interesuje mnie praca zawodowego kierowcy. Jestem zdania, że jest to bardzo ciekawy zawód. Zresztą jak napisano w https://kioskpolis.pl/jak-wygladaja-badania-dla-zawodowych-kierowcow/ to na początku należy przejść badania.

    OdpowiedzUsuń
  3. Osobiście nie chciałabym aby samo auto mnie wiozło, gdyż ja lubię jeździć samochodem. Myślę, że także warto aby każdy przeczytał wpis https://motopodprad.pl/niszczycielski-wplyw-upalu-na-samochod/ gdzie fajnie opisano jak upal wpływa źle na nasze auta.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jeśli chodzi o mnie to ja raczej takie auta się nie doczekam i jestem zadowolona, że mam taki samochód jak teraz. Faktycznie czasami również potrafi odmówić współpracy. W takiej sytuacji wzywam pomoc drogową https://www.pomocdrogowa.wwarszawie.pl/ która mnie jeszcze nigdy nie zawiodła.

    OdpowiedzUsuń
  5. Już są przecież takie samochody i myślę, że ta technologia będzie cały czas rozwijana. Jak dla mnie także bardzo ważnym jest aby wiedzieć jak najwięcej o ubezpieczeniach. Jak czytałem na stronie https://kioskpolis.pl/fraud-ubezpieczeniowy/ to teraz fraud ubezpieczeniowy nie ma przede mną żadnych tajemnic.

    OdpowiedzUsuń
  6. Przecież już jest to realne i jak najbardziej taki raczej będzie rozwój motoryzacji. Na całe szczęście wiem, że można liczyć na pomoc drogową https://eurohol.pl/ tak naprawdę w każdej sytuacji.

    OdpowiedzUsuń
  7. Tak jak już napisali poprzednicy to faktycznie takie auta są możliwe i moim zdaniem również pamiętajmy o usługach holowania. Polecam zapoznanie się z wpisem https://inforozrywka.pl/pomoc-drogowa-holowanie-w-kraju-i-za-granica/ gdzie dokładnie opisano jak wygląda holowanie w kraju i za granicą.

    OdpowiedzUsuń
  8. Faktycznie bardzo fajną sprawą jest to, że auta mogą jeździć samodzielnie ale mimo wszystko również nadal mogą się one zepsuć. Właśnie w takich momentach bardzo dobrą praktyką jest posiadanie kontaktu do pomocy drogowej http://pomocdrogowa.i-poznan.pl/ aby mogli nas bezpiecznie odholować.

    OdpowiedzUsuń
  9. Ja raczej na takich rzeczach się nie skupiam i dla mnie również ważnym jest to aby mój samochód był jak najbardziej bezpieczny i bezawaryjny. Na pewno fajnie jest zawsze mieć kontakt do pomocy drogowej https://www.pomocdrogowa.w.poznaniu.pl/ która zjawia się błyskawicznie w przypadku awarii.

    OdpowiedzUsuń
  10. Mimo wszystko nadal to będzie pojazd mechaniczny, które de facto będzie mógł nam się zepsuć. Właśnie dlatego ja również jak coś chętnie oddaję mój samochód do naprawy https://autokorbas.pl/ i wiem, że to jest właściwe rozwiązanie.

    OdpowiedzUsuń
  11. Jak już wspominamy nadal o pomocy drogowej to faktycznie samo korzystanie z takich usług bywa niezwykle ważne. także chciałbym każdemu od razu polecić świetną pomoc drogową https://pomocdrogowagdansk.pl/ gdzie wiem, że zjawiają się oni błyskawicznie na miejscu zdarzenia.

    OdpowiedzUsuń
  12. W sumie gdy np. przytrafi nam się awaria na drodze to nie wiem czy samo auto będzie sobie w stanie poradzić z tym problemem. Uważam, że na pewno bardzo dobrą opcją jest skontaktowanie się z pomocą drogową https://wawa-hol.pl/ która nie pozostawi nas samych.

    OdpowiedzUsuń
  13. Zdarza się, że samochód odmówi posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego warto znać serwis, który zawsze jest gotowy do pomocy. https://pomocdrogowa.i-koszalin.pl/ oferuje całodobową pomoc drogową, która jest tylko jednym telefonem.

    OdpowiedzUsuń
  14. Wypadki drogowe są nieprzewidywalne i mogą zdarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie. W takich sytuacjach, kluczowe jest szybkie i profesjonalne działanie. Dlatego warto znać takie firmy jak https://glinski-hol.pl/, które oferują profesjonalną pomoc drogową. Niezależnie od skali problemu, są w stanie zapewnić szybką i skuteczną pomoc.

    OdpowiedzUsuń