wtorek, 12 czerwca 2012

Jaki Think-tank - taki kraj


Zaczęliśmy już 7 tydzień naszego pobytu w Stanfordzie, niesamowite jak ten czas szybko leci. Nowy tydzień pełen jest zajęć i site visits, a rozpoczął się od wizyty w firmie CUTERA (www.cutera.com), gdzie jednym z Dyrektorów jest Pan Jerzy Orkiszewski. Dzięki uprzejmości Pana Orkiszewskiego mieliśmy okazję zwiedzić całą firmę, nie tylko oglądając jej najnowsze produkty, które nota bene możecie zobaczyć na stronie firmy, ale przede wszystkim proces ich tworzenia, testy laserów. Od najmniejszej śrubki w obudowie po skomplikowane układy sterujące. Ponieważ produkowane przez firmę urządzenia wykorzystywane są w medycynie, muszą one spełniać wysokie wymagania. Obserwując pracę inżynierów odnieśliśmy wrażenie, że gdyby tak przejść się po naszym wydziale EAIiE, właściwie to wystarczyłoby po Katedrze Elektroniki, to znaleźlibyśmy wszystkie elementy potrzebne do wyprodukowania jednego takiego urządzenia. Dlaczego więc tego nie robimy? No właśnie, dlaczego? Większość firm, korzysta z pomocy naukowców z pobliskich uniwersytetów/politechnik bądź inwestują we własne oddziały R&D. Tutaj wyraźnie widać współpracę, a właściwie symbiozę, między środowiskiem nauki a ludźmi z biznesu. I to jest klucz do komercjalizacji wyników badań. Tak jak jest wiele zamków na świecie, tak jest i wiele kluczy. Każdy kraj ma swoją specyfikę. Nie da się zrobić kopii 1:1 Doliny Krzemowej w Polsce, ale trzeba wypracować nasz własny wzór klucza. I to jest zadanie dla wszystkich uczestników TOP 500.

Jerzy Orkiszewski opowiada o parametrach najnowszych urządzeń:
Ania i Piotr zadawali mnóstwo pytań :)

Od lewej: Ania, Adam i Piotr oraz pracownik Cutera

A o co chodzi z Think-Tank?

Drugą firmą jaką odwiedziliśmy była korporacja konsultingowa Exponent, w której pracuje nasz gospodarz pobytu w Stanford, Pan Profesor Piotr Moncarz (http://www.exponent.com/piotr_moncarz/). Exponent jest właśnie takim think-tankiem dla firm i rządu USA. Doradza w wielu dziedzinach nauki i gałęziach inżynierii. Wszystkich szczegółów możecie dowiedzieć się ze strony Exponent (www.exponent.com). Firma zatrudnia najlepszych specjalistów, jako ekspertów w swoich dziedzinach. To oni doradzają firmom, czy warto inwestować, w co, i jak. Doradcy, to najczęściej osoby ze stopniem doktora (PhD), którzy nie tylko są naukowcami, ale również ekonomistami czy prawnikami. 

Paul R. Johnston, PhD, PE - President & Chief Executive Officer


Dla tych wszystkich, którzy jeszcze nie wiedzą, co chcą w życiu robić polecamy, krótki film:Grupowe zdjęcie ;)


Na koniec serdecznie gratulujemy naszemu koledze z pierwszej edycji programu TOP 500, dr inż. Piotrowi Sulikowskiemu, który został ekspertem w dziedzinie nowych technologii i innowacji w zespole doradców Prezydenta RP. Pełną listę ekspertów możecie znaleźć tutaj:


Życzymy Piotrkowi powodzenia w pracach zespołu i wierzymy, że "zaszczepi" w Polsce wirusa z Doliny Krzemowej, bo jaki think-tank, taki kraj. 

2 komentarze:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję serdecznie i przesyłam pozdrowienia dla całej grupy przebywającej aktualnie na Stanfordzie.

  Mam nadzieję, że dobrze wykorzystujecie swój czas w Dolinie Krzemowej, a jak wrócicie, będziecie - podobnie jak pierwsi laureaci Top 500 Innovators - przepełnieni energią do zmieniania na lepsze polskiej nauki i kraju w ogóle. Sądząc po wpisach na blogu, radzicie sobie świetnie!

  Pozdrawiam,
  Piotr Sulikowski
  Starosta Top 40.1

  OdpowiedzUsuń